Postopek ustanovitve in registracije podjetja

Odločili ste se, da stopite na lastno podjetniško pot, čestitke! Sedaj pa je potrebno ustanoviti in registrirati podjetje. Najpogostejši obliki podjetja sta s.p. (samostojni podjetnik) in d.o.o. (družba z omejeno odgovornostjo).

Pri odločitvi najprimernejše oblike podjetja si lahko pomagate z našimi članki ali se naročite na brezplačen posvet pri nas.

Kje lahko izvedem postopek?

Postopek lahko izvedete:

  1. Osebno na eni izmed SPOT točk. Tukaj lahko najdete aktualen seznam Vam najbližjih SPOT točk. Ena izmed SPOT točk se nahaja tudi v naših prostorih in lahko tukaj rezervirate termin!
  2. Preko spleta na SPOT portalu
  3. Pri notarju. V določenih primerih je obvezna izvedba postopka pri notarju in sicer, kadar v solastništvo stopata zakonca, kadar ustanovni kapital ni izključno v obliki denarja (npr. stvarni vložki kot so oprema ipd.) ali kadar registrirate kompleksnejšo obliko d.o.o. z več lastniki (družbeniki) ali katero izmed drugih oblik d.d., d.n.o., k.d., ipd. Več lahko preberete tukaj.

Kako dolgo traja ustanovitev in registracija podjetja?

Sam postopek priprave vloge se pripravi dokaj hitro, nato lahko traja do cca. 14 dni, da se postopek uspešno zaključi in je podjetje vpisano v register.

Pripravite si sledeče stvari

Ime podjetja

Vsako podjetje mora imeti ime, ki se mora razlikovati od ostalih imen obstoječih podjetij. V pomoč Vam je lahko poslovni register AJPES, v katerem lahko preverite obstoječa že registrirana imena. Ime podjetja je lahko sestavljeno tudi iz »fantazijskega« imena, torej nekakšne besede, ki je imaginarno ime ali sestavljenka črk, besed.

Pri samostojnemu podjetniku (s.p.) bo popolno (dolgo) ime sestavljeno iz:
 

  • Nekakšne poljubne, fantazijske oznake (v kolikor se tako odločite)
  • Imena in priimka podjetnika (obvezno)
  • Dejavnosti (obvezno)
  • In na koncu kratice s.p.
     

Npr. Oglasko spletno oglaševanje, Janez Novak s.p. Podjetje lahko uporablja tudi skrajšano ime, ki bi v tem primeru bilo Oglasko, Janez Novak s.p.

Pri družbi z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) bo popolno ime sestavljeno na podoben način:

  • Nekakšne poljubne ali fantazijske besede
  • Dejavnosti (obvezno)
  • In na koncu kratice d.o.o.

Npr. Oglasko, spletno oglaševanje d.o.o. ali v skrajšani obliki: Oglasko d.o.o.

Izbira dejavnosti

Podjetje se registrira za eno glavno dejavnost in več (neobvezno) poddejavnosti. Glavna dejavnost je tista, s katero podjetje ustvari največ prihodkov. Dejavnosti se lahko tudi naknadno brezplačno spreminjajo.
Dejavnosti izberite iz šifranta Standardne klascifikacije dejavnosti (SKD).
Pri določenih dejavnostih je potrebno predhodno pridobiti ustrezna dovoljenja. 

Seznam takšnih najdete tukaj.

Poslovni naslov – sedež

Za poslovni naslov se izbere lokacija, kjer se bodo posli pretežno vodili. Podjetje ima lahko dodatno še registrirane druge poslovne prostore, a sedež je samo eden.
Če niste lastnik objekta na poslovnem naslovu, morate prijavi predložiti overjeno izjavo lastnika objekta. To lahko uredite na točki SPOT ali na upravni enoti.
V kolikor najemate prostore, coworking ali virtualno pisarno pri nas, lahko na enem izmed naših dveh naslovov tudi registrirate sedež.

Poslovni prostor

Za opravljanje določenih dejavnosti – predvsem na področju gostinstva, trgovine, skladiščenja, proizvodnje, izobraževanja, delavnic, laboratorijev, ambulant in podobnih – je potrebno zagotoviti ustrezen poslovni prostor.

Ob registraciji podjetja se ta pogoj ne preverja, mora pa podjetnik zagotoviti poslovni prostor in pridobiti ustrezno dovoljenje, preden začne opravljati dejavnost, za katero je predpisan ta pogoj.

Zastopniki podjetja

Ustanovitelji vseh oblik podjetij, razen samostojnega podjetnika (s.p.), morajo določiti najmanj eno poslovodno osebo (direktorja oz. zakonitega zastopnika).
Dodatno pa ima lahko podjetje registrirane tudi prokuriste ali druge osebe za zastopanje.

Koristno, da pripravite prej!

Izbira načina obdavčitve prihodkov

Med samim postopkom registracije podjetja se še to ne določi. To določite kasneje v postopkih na davčnem uradu FURS, je pa zelo priporočeno, da primerno odločitev izberete že prej in ste tako pripravljeni na nadaljnje postopke. Pri izbiri načina obdavčitve prihodkov poznamo tako imenovani normirani način (»pavšalni«) ali obračun osnove na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov. Več podatkov o prednostih in slabostih določenih načinov si lahko preberete tukaj.

Izbira računovodje

Ob sami registracije ni nikjer potrebno navajati računovodskega servisa, Vam pa priporočamo, da se že prej odločite in dogovorite z izbranim računovodskim servisom za sodelovanje, saj Vam bodo tudi oni lahko svetovali in pomagali še pred formalno ustanovitvijo podjetja. Podjetje lahko tudi samo izvaja lastno računovodstvo, a ta način odsvetujemo tistim, ki še nimate izkušenj in relevantnih znanj o računovodstvu.

Po izvedbi registracije!

D.O.O. in ustanovni kapital

Pri ustanavljanju d.o.o.-ja se boste po prvi pripravi vloge morali z njo oglasiti do katere izmed bank, kjer boste vplačali ustanovni kapital (minimalni znesek je 7.500€). Tam boste prejeli posebno potrdilo s katerim boste nadaljevali postopek registracije in ga zaključili. V tem trenutku še ne boste odprli poslovnega bančnega računa, to boste naredili po uspešnem zaključku registracije – sklep o vpisu podjetja v poslovni register.

Odprtje bančnega računa

S sklepom o vpisu podjetja v poslovni register – to se ne zgodi takoj po oddaji vloge, saj traja nekaj dni – boste morali odpreti poslovni bančni račun. Tako s.p.-ji kot d.o.o.-ji.

Postopek pridobivanja davčne številke

Po uspešni registraciji je potrebno še urediti vpis v davčni register in pridobiti davčno številko. Več informacij najdete tukaj. Davčna številka se dodeli ne glede na to ali ste zavezanec za DDV ali ne. V nadaljevanju lahko opravite postopek o registraciji za zavezanca za DDV. Več informacij o tem ali naj bo Vaše podjetje zavezanec za DDV ali ne lahko najdete tukaj.

Vpis lastnikov v Register dejanskih lastnikov

Za podjetja, ki so registrirana v obliki družb (npr. d.o.o. ali d.n.o.) in nimajo le enega lastnika, je potrebno vpisati lastnike v Register dejanskih lastnikov. Registracijo lahko izvedete tukaj.